Jak wykupić polisę ubezpieczeniową na życie?

0
423
Polisa ubezpieczeniowa na życie to niezwykle popularny produkt, który obecnie jest dostępny w naprawdę różnorodnych wariantach. Ze względu na liczne korzyści, jakie się z nim wiążą, coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Zanim jednak postanowimy zaopatrzyć się w taką usługę, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by rzeczywiście wybrać jak najlepszą ofertę. Co jest istotne, kiedy wykupujemy ubezpieczenie na życie? O czym bezwzględnie powinniśmy pamiętać?

Jak działa ubezpieczenie na życie?

Polisa ubezpieczeniowa na życie wchodzi w skład tzw. ubezpieczeń osobowych. W jej ramach możemy liczyć na wsparcie finansowe w razie poważnej choroby, ulegnięcia wypadkowi oraz wszelkiego doznania uszczerbku na zdrowiu, szczególnie jeśli uniemożliwia nam on – tymczasowo lub na stałe – wykonywanie pracy zawodowej. Dodatkowo środki zostaną wypłacone również w sytuacji, kiedy dojdzie do śmierci ubezpieczonego. Wówczas zostaną one przekazane na rzecz uposażonych, czyli osób wskazanych w umowie. Zwykle są to najbliżsi członkowie rodziny.

Ubezpieczenie na życie to produkt skierowany przede wszystkim do osób, które chcą mieć poczucie bezpieczeństwa i absolutną gwarancję, że w chwili wystąpienia nieprzyjemnych okoliczności nie pozostaną bez koniecznej pomocy. To także duży spokój ducha związany z tym, że polisa ubezpieczeniowa na życie ochrania naszą rodzinę. Nie oznacza to jednak, że jeśli posiadamy solidne oszczędności, to posiadanie ubezpieczenia jest zbędne. Dodatkowe zabezpieczenie zawsze może się przydać.

Jak zdobyć korzystną polisę ubezpieczeniową na życie?

Ubezpieczenie na życie to kwestia niezwykle istotna – to nie przeciętny produkt na półce sklepowej, który nawet jeśli nam się nie sprawdzi, nie spowoduje większego rozczarowania. Tutaj mamy do czynienia z usługą działającą niejednokrotnie nawet do końca naszego życia bądź też do osiągnięcia określonego, podeszłego wieku. W związku z tym należy się dobrze zastanowić, zanim rzeczywiście zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.

Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy wybierać pierwszej usługi, na jaką się natkniemy. Zamiast tego lepiej zebrać propozycje od co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie je ze sobą porównać. Można nawet sporządzić sobie listę plusów i minusów każdego wariantu. To w ten sposób najłatwiej uda nam się wskazać, który ubezpieczyciel proponuje najkorzystniejsze warunki z punktu widzenia naszych indywidualnych wymagań i potrzeb.

Kiedy jesteśmy już pewni, z którą ubezpieczalnią chcemy podpisać umowę, warto spotkać się z jej przedstawicielem. Możemy wtedy zadać pytania dotyczące kwestii, które mogą budzić wątpliwości. Agent ubezpieczeniowy wyjaśni nam wszelkie ewentualne zawiłości, co sprawi, że treść umowy będzie w pełni zrozumiała dla obu stron. Dodatkowo polecane jest sprawdzenie opinii na temat tego konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. To właśnie recenzje dotychczasowych klientów pokażą nam, czy rzeczywiście znaleźliśmy dobrą polisę ubezpieczeniową na życie.

Ostatnim etapem są oczywiście podstawowe formalności, takie jak dostarczenie dokumentów, a następnie podpisanie umowy. Co ważne, obecnie wielu ubezpieczycieli oferuje taką możliwość bez wychodzenia z domu, dlatego nie musimy udawać się do placówki, by złożyć konieczne podpisy.

Koszt ubezpieczenia na życie

Wysokość składek to jedno z najistotniejszych kryteriów przy wyborze polisy ubezpieczeniowej na życie. Na to wpływ ma zaś bardzo wiele czynników:

  • suma ubezpieczenia – czyli to, jak duże powinno być świadczenie pieniężne, którego oczekujesz w danych okolicznościach;
  • zakres ochrony – polisa chroniąca tylko w przypadku śmierci jest korzystniejsza finansowo, jednak nie zapewnia aż takiego bezpieczeństwa;
  • czas trwania – umowę można podpisać na dany okres bądź dożywotnio/bezterminowo;
  • dane dotyczące ubezpieczonego – mowa tu zarówno o jego wieku, stanie zdrowia, jak i wykonywanym zawodzie, a nawet informacje o wyczynowym uprawianiu sportu (jeśli takie ma miejsce). W ten sposób ubezpieczyciel może ocenić ewentualne ryzyko.