Rozwód – jak do tego podejść

0
507

Rozwody w Polsce stają się coraz powszechniejsze. Jednak decyzja o rozstaniu wciąż jest trudną do podjęcia. Współdzielony majątek, lata wspólnej historii, sentyment związany z dawniej żywionymi wobec siebie uczuciami, czy obecność dzieci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Generalnie rozwód z każdej strony jest sprawą bardzo trudną dla obu zainteresowanych stron. Budzi wiele emocji i poważnie wpływa na życie. Nie tylko na zmianę statusu małżonków, ale także na ich przyszłość.

Samo postępowanie rozwodowe może przeciągać się w czasie w zależności od powodu rozpadu małżeństwa, zgodności zainteresowanych stron co do przedstawianych ugód, a także od tego, czy do sprawy dochodzi kwestia opieki rodzicielskiej i alimentów. Cały ten proces jest jedną z trudniejszych życiowych sytuacji dla osób, które muszą przez niego przejść, ale w wielu wypadkach jest także najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Warto więc zrobić wszystko, by przejść przez ten trudny proces w miarę możliwości bez dodatkowych, niepotrzebnych komplikacji, starając się oszczędzić czas i nerwy. Nie ma potrzeby by dodatkowo utrudniać i tak już bardzo ciężką sytuację.

W tak trudnym momencie można skorzystać z pomocy radcy prawnego. Większość osób w tym celu wpisuje w wyszukiwarkę popularne hasła typu  adwokat Wrocław. Niektórzy zastanawiają się, czy nie lepiej załatwić sprawę na własną rękę. Oczywiście taka decyzja jest podejmowana w zależności od indywidualnych potrzeb, uwarunkowań i istniejących utrudnień. Z pewnością adwokat ułatwi podjęcie trudnych decyzji i pomoże doprowadzić do osiągnięcia korzystnych kompromisów.

Zainwestowanie w adwokata może doprowadzić do szybszego zakończenia rozwodu, a radca prawny na pewno okaże się bardzo przydatny w zrozumieniu i odpowiednim zastosowaniu zawiłych przepisów i formalności. Zwłaszcza dla klientów, którzy poddawani są w takiej sytuacji ogromnemu stresowi, często targani silnymi emocjami, które utrudniają jasny osąd sytuacji i podjęcie najlepszych decyzji.

Nie jest to jedyne i konieczne rozwiązanie. Gdy obie strony zgadzają się co do powodu rozwodu i są w stanie miedzy sobą dogadać się w sprawie zadowalającego podziału majątku, prawnik może okazać się zbędny. Jednak w każdej bardziej zawiłej sytuacji warto mieć przy swoim boku osobę, która bez emocji podejdzie do kwestii rozwodu i zajmie się przygotowanie pozwu, pomoże przy gromadzeniu dowodów, udzieli fachowej porady oraz będzie reprezentowała nas w sądzie.

Codziennie w całej Polsce odbywa się wiele spraw rozwodowych. W samym Wrocławiu z roku na rok procent rozwodów rośnie. W roku 2018 ich ilość wzrosła o całe 43% w porównaniu z 2017 rokiem. Coraz więcej par doświadcza tej nieprzyjemnej sytuacji, która wpływa na ich przyszłe życie.

Przed rozwodem warto wszystko przemyśleć i określić swoje oczekiwania co do sprawy rozwodowej. To może pomóc przyśpieszyć ją na późniejszych etapach. Zwłaszcza z pomocą adwokata, który będzie już wiedział, do jakiego celu jego klient chce dążyć.

We Wrocławiu jest obecnie szeroki wybór prawników do spraw rozwodowych, którzy mogą pomóc przejść przez ten nieprzyjemny proces w miarę możliwości szybko i z klasą.

Pozew o rozwód we Wrocławiu można złożyć na biurze podawczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Znajduje się on przy ulicy Sądowej 1. Biuro Podawcze usytuowane jest w holu głównym Sądu Okręgowego. Jednak zamiast stawiać się osobiście, pozew można także wnieść wysyłając go na adres Sądu Okręgowego za pośrednictwem poczty.

Gdy już dojdzie do postępowania sądowego, strony muszą wykazać całkowity i trwały rozpad związku małżeńskiego. Należy więc udowodnić, że wszelkie więzi łączące małżonków zostały zerwane na poziomie uczuciowym, fizycznym i gospodarczym. Także ważne jest ukazanie, że zupełnie niemożliwy jest powrót do współżycia fizycznego, odbudowanie więzi uczuciowych, czy relacji materialnej.

Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, by ustalić powód rozpadu małżeństwa. Ostatecznie orzeka rozwód z winy jednego lub obojga małżonków, albo bez orzekania o winie. To ostatnie jest możliwe jedynie, gdy małżonkowie zgodnie o to wnoszą.